اطلاعات مفید در مورد رژیم و تمرین داخل این صفحه پیگیری کنید

ارزان ترین را خوش اندام شدن چیست؟

پياده روي:

اگر پياده روي كمي تند باشد تا حدي كه ضربان قلب كمتر از ۱۲۰ و مدتش هم كمتر از ۲۰ دقيقه نباشد، بهترين و ارزان ترين روش براي چربي سوزي و كوچك كردن شكم است.
هزینه : همت تلاش و پشتکار شما.

درازونشست:

اين ورزش كمكي به چربي سوزي نمي كند و اگر با تعداد كم و صرفاً از اين ورزش استفاده شود، تنها عضلات شكم را تقويت مي كند. حتي اگر درازونشست را با مدت زمان بيشتري انجام بدهيد، تا حدودي از ميزان چربي هاي شكمي كاسته مي شود. در صورتي كه اگر اين ورزش به همراه بقيه فعاليت هاي ورزشي مثل زانوبلند، دويدن، دوچرخه سواري و حركت هاي چرخشي كمر انجام شود، چون ساير عضلات بدن هم درگير مي شود، هم عضلات شكمي تقويت مي شوند و هم چربي سوزي در كل نقاط بدن اتفاق مي افتد. اين ورزش هيچ هزينه اي ندارد و حتي بدون استفاده از دستگاه هاي مختلف فنردار هم مي توانيد درازونشست را انجام بدهيد. اما اگر بدون هيچ برنامه اي يكدفعه درازونشست را انجام بدهيد، دچار گرفتگي شديد عضلاني در نواحي كمر و شكم مي شويد.
هزینه : همت تلاش پشتکار شما.

حلقه ورزشي:

نام ديگر حلقه ورزشي هولاهوپ است كه احتمالاً اين نام كمتر به گوش تان خورده است. اين وسيله چرخنده، چربي هاي موجود در شكم را پخش مي كند اما هيچ تاثيري در چربي سوزي ندارد و تنها به تقويت عضلات شكم كمك مي كند. اين حلقه زماني مي تواند به چربي سوزي كمك كند كه حركات انجام شده با اين وسيله با نرمش هايي كه به دست و پا و كمر داده مي شود، تركيب شود. علاوه بر اين مدت زمان انجام حركات ورزشي بين ۱۵ تا ۳۰ دقيقه باشد كه اگر به يك ساعت هم برسد ايده آل است.
هزینه: از 7 هزار تومان تا 90 هزار تومان.

دوچرخه متحرك:

كاركرد دوچرخه ثابت هم مثل دوچرخه متحرك است و با استفاده از اين وسيله، چربي سوزي در كل قسمت هاي بدن تان اتفاق مي افتد. اما دوچرخه متحرك يك تفاوت بسيار اساسي با نوع ثابت آن دارد. تفاوتش هم در اين است كه در دوچرخه ثابت مجبوريد درجا ركاب بزنيد و چون ثابت هستيد و حركتي نداريد، ذهن تان خسته مي شود. اما با دوچرخه متحرك علاوه بر اينكه تمام بدن تان به چربي سوزي مي افتد، از ديدن مناظر اطراف لذت مي بريد و همين مسئله باعث مي شود تا كمتر احساس خستگي ذهني بكنيد. در ضمن انگيزه تان براي دوچرخه سواري بيشتر و بيشتر مي شود.
هزینه : از 500 هزار تومان تا 1 تومن باید کنار بزارید.

دوچرخه ثابت:
يكي از ابزارهاي كوچك كننده شكم دوچرخه هاي ثابت هستند كه اگر از آن همراه با برنامه ورزشي تنظيم شده استفاده كنيد و مدت زمان و شدت فعاليت تان را هم بالا ببريد، به چربي سوزي تمام قسمت هاي بدن از جمله شكم و ران هايتان كمك مي كند. اين زمان مي تواند يك ربع، ۳۰ دقيقه تا يك ساعت باشد.
هزینه: از 300 هزار تومان تا 1 خوردهای باید کنار بگذارید

تردميل:

تردميل يكي از بهترين ها در زمينه كوچك كردن شكم است و بيشتر مناسب كساني است كه جاي مناسبي براي پياده روي ندارند يا جايي زندگي مي كنند كه آلودگي هوا زياد است. استفاده از تردميل در صورتي كه همراه با برنامه ريزي دقيق تمريني و انتخاب سرعت مناسب تسمه نقاله باشد، در انجام تمرينات استقامتي، قدرتي و سرعتي به طور روزانه مناسب است. اگر از اين وسيله با سرعت پايين ۳۰ درصد و مدت زمان بالاي ۱۵ تا ۳۰ دقيقه استفاده كنيد، به چربي سوزي تمام نقاط بدن از جمله شكم، پاها و ران ها كمك مي كند. البته يادتان باشد از تردميل حتماً زير نظر مربي استفاده كنيد، چون نحوه كار با برنامه هاي آن بستگي به سن، جنس و وزن شما دارد.

هزينه: از يك ميليون تا دو ميليون و ۸۳۵ تومان به بالا.

12 ترفند برای لاغر شدن؟

راه‌های بسیار متنوعی برای لاغری و خوش اندام شدن وجوددارد، خود شما همین حالا بعضی از آن راه‌ها را می‌دانید، پس چرا انجامشان نمی‌دهید؟در این مطلب 12 ترفند لاغری برایتان اورده ایم

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد با راهکار هایی ساده می توان تمام چربی های بدن را از بین برد و خوش اندام و متناسب شویم.

1- خارج کردن چربی از سوپ، سس با یخ
این را می‌توان معجزه‌ علم مدرن یا قانونی از فیزیک دانست. با انداختن یک قطعه یخ در سوپ، سس یا هر خوراکی، چربی آن جذب شده و سپس می‌توانید با یک قاشق آن را خارج کنید. باید سریع عمل کنید و تا پیش از آب شدن یخ آن را خارج نمایید.

2 – بجوید، بجوید، بجوید، بجوید… و باز هم بجوید
به گفته‌ی دکتر داریا رز (Darya Rose) نویسنده‌ی کتاب Foodist مطالعات نشان داده‌اند که وقتی افراد آرام‌تر غذا می‌خورند و به درستی آن را می‌جوند و بر ویژگی‌های مختلف غذا تمرکز دارند هم لذت بیشتری از غذا برده و هم مقدار کمتری از آن را می‌خورند.

3 – در بشقاب‌های کوچک قرمز رنگ غذا بخورید
سال گذشته در یک مطالعه‌ ایتالیایی از 130 نفر نشان داده شد، وقتی غذا در بشقاب‌های قرمز سرو می‌شود افراد به نسبت بشقاب‌های آبی و سفید مقدار بیشتری از آن را می‌خورند، علت می‌تواند ویژگی رنگ قرمز باشد که علامت خطر است. این تحقیق نشان داد که ظروف کوچکتر موجب کاهش مصرف غذا می‌شود.

4 – اشتهای خود را با نوار لیسترین کاهش دهید
آیا برایتان پیش آمده که اصلا گرسنه نباشید ولی همچنان اشتها داشته باشید؟ دکتر استیفن گولو (Stephen Gullo) نویسنده‌ی کتاب The Thin Commandments به مددجویان خود نوارهای لیسترین را پیشنهاد می‌کند. این نوار‌ها گیرنده‌ی چشایی و بویایی شما را از کار می‌اندازد و از این رو اشتهایتان کاهش می‌یابد.

5 – پنج روز از هفته رژیم سخت خود را کنار بگذارید
در یک مطالعه‌ی انگلیسی چهار ماهه دریافته شد، زنانی که یک رژیم سخت را دو روز در هفته حفظ می‌کنند (650 کالری، یا 50 گرم کربوهیدارت و پروتئین نامحدود) و در پنج روز بعدی بیش از 2 هزار کالری مصرف ندارند به نسبت افرادی که روزانه تنها 1500 کالری مصرف دارند وزن بیشتری کم می‌کنند.

6 – سعی کنید یک چهارم غذایتان سبزیجات باشد
در مطالعه‌ای در پنسلوینیا نشان داده شد سوژه‌هایی که 25 درصد وعده‌ غذاییشان را سبزیجات به نسبت افرادی که سبزیجاتی در بشقابشان نداشتند 350 کالری کمتر مصرف کردند.

7 – از سرکه استفاده کنید
جز اصلی سرکه سرعت خالی شدن معده را کاهش داده و به این صورت حس سیری افزایش می‌‌یابد. همچنین مطالعه‌ی دیگری نشان داده است که سرکه سطح گلوکز و چربی را کاهش می‌دهد. آن را بر سالاد بریزید، یک قاشق آن را در سوپ بریزید و یا اینکه پیش از خوردن هر غذا یک یا دو قاشق از آن را بخورید.

8 – از گروه‌های غذایی مختلف بخورید
به عقیده‌ی گولو (Gullo) هرم غذایی افراد تحت رژیم با هرم غذایی توصیه شده توسط FDA کمی متفاوت است : غذای دریایی، سفیده‌ی تخم مرغ، ماست‌های با پروتئین بالا و گیاهان سبز و سفید با کربوهیدرات پایین مسیر لاغر شدن را تشکیل می‌دهند.

9 – تخم مرغ را تبدیل به بخش ضروری پروتین رژیم خود کنید
دانشمندان هنور علت آن را نمی‌دانند ولی تحقیقی در دانشگاه لوئیزیانا نشان داد افرادی که در صبحانه‌شان تخم مرغ مصرف می‌کنند به نسبت افرادی که همان مقدار کالری را مصرف می‌کنند ولی تخم مرغ نمی‌خورند وزن بیشتری کم می‌کنند.

10 – بیش از حد سالادتان را مزین نکنید
همان قانونی که در مورد پوشش شما وجود دارد در این مورد هم صدق می‌کند. متخصص تغذیه لارن اسلایتون (Lauren Slayton) نویسنده‌ی The Little Book of Thin به مراجعه کنندگانش توصیه می‌کند که تنها از یک چاشنی در هر سالاد استفاده کنید.

11 – آب گازدار بنوشید
بسیاری از اوقات که میل به خوردن غذا داریم در واقع تشنه هستیم. ولی گولو می‌گوید: “آب گاز دار باعث می‌شود که بدن به نسبت آب معمولی حس پر شدن بیشتری داشته باشد”
12 – فیبر لازم بدنتان را از میوه‌جات دریافت کنید نه Fiber One
اگر شما Fiber One را دوست دارید مشکلی ندارد. ولی آلو، آواکادو و شاه توت هم از مقدار زیادی فیبر برخوردارند و لذیذتر هم هستند.

4 نکته برای خوش اندام شدن....

بسیاری از کسانی که می خواهند وزن خودشان را به حد متناسبی برسانند، رژیم های سخت غذایی و ورزش های طاقت فرسایی را در پیش می گیرند اما بیشتر وقت ها زود خسته شده، اوضاع برعکس می شود و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، دور این آرزوی شان را خط قرمزی کشیده و با رویاهای شان خداحافظی می کنند. کارشناسان به کسانی که می خواهند وزن کم کنند، توصیه می کنند بهتر است به جای انجام دادن اقدامات شدید ولی خسته کننده و کوتاه مدت، راهکارهای ساده، موثر و طولانی مدت را انجام دهند.

● صبحانه ای سرشار از پروتئین نوش جان کنید

حتما تا کنون بارها و بارها شنیده اید که کارشناسان تغذیه تا چه حد بر خوردن صبحانه تاکید می کنند؛ علت اصلی اصرارشان برای صبحانه خوردن هم دوری از بیماری ها، حفظ سلامت و همچنین تناسب اندام است. اما اینجا باز هم می خواهیم روی اهمیت این وعده غذایی تاکید کنیم تا اگر هنوز افرادی هستند که متقاعد نشده اند که نباید به سادگی از کنار این وعده اصلی گذشت، دیگر هرگز صبحانه خوردن را فراموش نکنند.

صبحانه خوردن از گرسنگی زودهنگام در طول روز پیشگیری کرده و باعث می شود ناهار و شام سبک تری بخورید. علاوه بر این که خوردن صبحانه اهمیت زیادی دارد، این را هم باید درنظر گرفت که بهتر است غذاهایی سرشار از پروتئین برای آن درنظر گرفته شود. پروتئین کمک می کند کالری ها راحت تر سوزانده شوند و در نهایت سریع تر به کاهش وزن دست خواهید یافت.

نتایج یک مطالعه نشان داده است کسانی که غذاهای پروتئینی را در وعده صبحانه مصرف کنند، نسبت به کسانی که همین غذا را به عنوان ناهار بخورند، در تمام روز احساس سیری بیشتری خواهند داشت و کمتر سراغ میان وعده ها و تنقلات می روند. همچنین یک بررسی دیگر روی کسانی که رژیم گرفته بودند نشان داد آن هایی که صبحانه شان شامل تخم مرغ می شد، بیشتر وزن کم کرده و در طول روز انرژی بیشتری داشتند.

به این ترتیب یکی از این ۲ گزینه را انتخاب کنید:

گزینه اول: تخم مرغ ها را خوب هم بزنید (یک عدد کامل و ۳ عدد سفیده تخم مرغ) سپس اسفناج سرخ شده، گوجه فرنگی قطعه قطعه شده و یک چهارم فنجان پنیر کم چربی خرد شده را به آن اضافه کنید.

گزینه دوم: ترکیب ۱۵۰ گرم ماست کم چربی به علاوه سه چهارم فنجان سیب قطعه قطعه شده و نصف قاشق سوپ خوری مغز بادام خرد شده.

● ادویه بزنید

نتایج یک مطالعه جدید کارشناسان تغذیه نشان داده است، اضافه کردن ادویه های تند و طعم دهنده ها به غذا مانند فلفل قرمز، فلفل سیاه، سس تند و بسیاری انواع دیگر، علاوه بر این که از زیاد خوردن غذا جلوگیری می کند و باعث می شود زودتر از غذا خوردن دست بکشید، متابولیسم بدن را نیز افزایش می دهد و در نهایت به لاغر شدن کمک می کند. به گفته این متخصصان، در افرادی که رژیم غذایی خاصی را دنبال کرده و پیش از این، غذاهای تند و طعم دار نمی خورده اند، این طور مشاهده شد که با اضافه کردن غذاهای تند به برنامه غذایی شان، در وعده بعدی غذایی ۶۰ کالری کمتر دریافت کرده و ۱۰۰ کالری نیز بیشتر سوزاندند.

پس بهتر است از همین امروز شروع کنید؛ فلفل تند را به سالادتان اضافه کنید، سس مایونز (البته از نوع رژیمی و کم چرب) را با سس تند ترکیب کنید و به طور کلی غذاهای تان را با فلفل قرمز یا سیاه تند کنید.

● چای سبز بنوشید

نوشیدن مایعات از جمله چای سبز، پیش از غذا یا همراه غذا به صورت یک نوشیدنی سرد و خنک، از میزان گرسنگی می کاهد و سبب می شود غذای کمتری بخورید. به تازگی محققان سوئدی تحقیقی انجام داده اند که براساس آن مشخص شد چای سبز می تواند از آب تاثیرگذارتر و مفیدتر باشد، بنابراین نوشیدن یک لیوان چای سبز به صورت گرم یا سرد همراه صبحانه، ناهار و شام توصیه می شود.

این نوشیدنی که امروزه به صورت خنک در فروشگاه ها نیز پیدا می شود می تواند گزینه خوبی برای تغییر در برنامه تکراری و همیشگی نوشیدن آب، نوشابه و دوغ همراه غذا باشد و فرزندان تان را به حضور سر میز غذا تشویق کند. علاوه بر این که چای، سرعت سوخت وساز بدن را افزایش داده و کمک می کند روزانه مقدار بیشتری کالری بسوزانید.

با همه این ها و با تمام مزایایی که چای دارد، می تواند برای سلامت مضر هم واقع شود. چگونه؟ با افزودن شکر به این نوشیدنی. کارشناسان توصیه می کنند، بهتر است رفته رفته از میزان شکر و شیرینی که همراه چای می خورید بکاهید تا ذائقه تان عادت کرده و بتوانید از چای بدون افزودنی های شیرین هم لذت ببرید و به سلامت بدن تان بیشتر کمک کنید.

● سبزی بخورید

اگر می خواهید کالری کم کنید و وزن تان را کاهش دهید و در عین حال گرسنگی هم نکشید، بهترین کار این است که سبزی های عاری از نشاسته را دریابید. حتی برای کسانی که در رژیم غذایی هستند و برنامه و میزان خاصی برای غذاهایی که می خورند دارند، محدودیتی برای استفاده از این نوع سبزی ها وجود ندارد. این افراد می توانند بدون نگرانی سراغ این سبزی ها بروند و حتی می توان گفت؛ ۴ فنجان در روز کمترین مقداری است که باید از این سبزی ها استفاده کنند.

سبزی های بدون نشاسته از جمله کلم بروکلی، اسفناج، هویج، گل کلم، لوبیا سبز و فلفل دلمه ای سرشار از فیبر و آب هستند که به این معنی است که با میزان کالری کم، شما را مدت زیادی سیر نگه می دارند.

از نقطه نظر روان شناسی، بسیار مهم است افرادی که رژیم دارند، احساس کنند هر زمان از روز که گرسنه شدند، می توانند میان وعده بخورند و لازم نیست گرسنگی بکشند. از این رو، چنین میوه ها و سبزی هایی برای این که بدانند در طول روز، هر مقدار که بخواهند می توانند سراغ یخچال بروند مفید است. تحقیقات نشان داده است، بسیاری از افراد رژیم غذایی شان را به دلیل احساس محرومیت از خوردن و تاثیر روانی دور بودن از خوراکی ها کنار می گذارند اما با این روش و آزاد گذاشتن افراد در خوردن هر میزان از این سبزی ها، میزان موفقیت در ادامه دادن رژیم غذایی بالا می رود.